OBEC CETENOV

Vítejte na oficiálních stránkách obce Cetenov

Obec Cetenov se nachází v Libereckém kraji asi 6 km jihozápadně od města Český Dub.

Seskupení šesti obcí tvořících současné území obce Cetenov patřilo odedávna k českodubskému panství. První dochovaná zpráva je v nejstarších Purkrechtních registrech, jež založil v roce 1536 pro vsi svého panství českodubského Jan z Vartenberka.

Do správního území obce Cetenov, která se v roce 1976 stala direktivním opatřením součástí střediskové obce Všelibice a opět se osamostatnila referendem v roce 1990, patří tyto osady: Dehtáry, Dolánky, Hrubý Lesnov, Těšnov, Vystrkov a Cetenov.

V historii osady Cetenov, Vystrkov a Hrubý Lesnov ležely na důležité silnici z Prahy do Žitavy. Nyní celé správní území leží mimo hlavní silniční a železniční tahy.

Osada Hrubý Lesnov je typickou staročeskou okrouhlicí s návsí uprostřed. Ostatní osady mají podhorský charakter – osídlení roztroušené po stranách cest a strání. Nejvyšším místem území je Vystrkov s 466 m.n.m. Nejnižším pak údolí Zábrdky 272 m.n.m.

V obci Cetenov najdeme kapli sv. Linharta se zvonicí, železný kříž, sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého, v Hrubém Lesnově zaujmou návštěvníky zachovalá roubená stavení a kaplička. Ve Vystrkově nalezneme sloup Panny Marie.

Stabilizovanou původní zástavbu tvoří ve všech sídlech výhradně rodinné domy venkovského charakteru a bývalé zemědělské usedlosti.

Cetenov
projíždí oficiální cyklotrasa č. 3048.

Dehtáry (německy Dechtar) je malá vesnice, část obce Cetenov v okrese Liberec. Nachází se asi 1 km na sever od Cetenova. Je zde evidováno 15 adres.[1]Trvale zde žije 13 obyvatel. Dehtáry leží v katastrálním území Cetenov o výměře 4,06 km2. Stavení jsou rozseta podél úzké udržované asfaltové cesty, zejména na jižní straně. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1419. Léta zde sloužil v zimě vlek, který vedl dolů do Dolánek. Momentálně je mimo provoz.  Památky???

Dolánky (německy Dolanken) je malá vesnice, část obce Cetenov v okrese Liberec. Nachází se asi 1,5 km na sever od Cetenova. Je zde evidováno 8 adres.[1]Trvale zde žijí dva obyvatelé. Je spíše rekreačního typu. Dolánky leží v katastrálním území Cetenov o výměře 4,06 km2. Nachází se zde kulturní památka Kříže. Protéká zde potok Zábrdka, podél jehož celého toku vede silnice i cyklotrasa…..???Dříve, zde bývaly rybníky a dokonce mlýn, dnes je tok Zábrdky slabší a zdaleka by nedokázal podat takové výkony.

Hrubý Lesnov (německy Groß Lessel) je malá vesnice, část obce Cetenov v okrese Liberec. Nachází se asi 1 km na severovýchod od Cetenova. Je zde evidováno 37 adres.[1] Trvale zde žije 55 obyvatel. Hrubý Lesnov je také název katastrálního území o rozloze 1,99 km2První písemná zmínka o obci pochází z roku 1547. Pamětihodností vedenou jako kulturní památku, je Kaple sv. Linharta, která se nachází na návsi. Obcí prochází pěší trasa ….Nachází se zde řada roubených stavení soustředěných blíže kolem sebe od návsi obce směrem k Dehtárám. Je zde trvale hlášeno nejvíce občanů z Cetenova. Prochází tudy MODRÁ turistická trasa.

Těšnov (německy Teschen) je malá vesnice, část obce Cetenov v okrese Liberec. Nachází se asi 1 km na severozápad od Cetenova. Je zde evidováno 16 adres.[1] Trvale zde žije 12 obyvatel. Těšnov leží v katastrálním území Cetenov o výměře 4,06 km2. Nachází se zde samozřejmě lípy, kaplička a ……. Nachází se zde poklidné území na vyvýšené pláni, kde je větrno, cesta sem není v zimních období snadná, ale za ten klid a panenskou přírodu Ralského území, které ho obklopuje i tam, kde prochází opět v údolí Zábrdky, skutečně stojí. Dříve byl Těšnov na německém území. Těsnovem projíždí oficiální cyklotrasa č. 3048 podél Zábrdky dále vedena, jako č. 25.

Vystrkov (německy Wysterkow) je malá vesnice, část obce Cetenov v okrese Liberec. Nachází se asi 0,5 km na východ od Cetenova. Je zde evidováno 8 adres.[1]Trvale zde žije 22 obyvatel. Vystrkov leží v katastrálním území Cetenov o výměře 4,06 km2. Na Vystrkově najdete, jak sloup Panny Marie, který je kulturní památkou, tak po cestě ke křížku, projdete i kolem parní lokomotivy…… Vystrkov je skutečně vystrčený, jako větrno je zde zpravidla také. Na křižovatce u křížku, bývala kdysi „hranice“ mezi českým a německým územím. Vystrkov má jako jediná vesnice z Cetenova stoupající populační tendenci. Vystrkovem projíždí oficiální cyklotrasa č. 3048.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *