TURISTIKA, UBYTOVANÍ A PAMÁTKY


TURISTIKA:


Návštěvníky obce Cetenov zaujme především krásná a klidná okolní příroda. Při toulkách Podještědím nebo Ralskem patří návštěva obce Cetenov ke krásným turistickým i cykloturistickým zážitkům. Vede zde cyklotrasa č. 3048, která navazuje na cyklotrasu č. 25 a dále MODRÁ turistická trasa. Po těchto trasách je v naší obci několik míst k posezení a odpočinku viz. označení v mapě níže. Máme zde i zázemí pro odpočinek spolu s dětskými hřišti.

ODKAZ NA CYKLISTICKOU MAPU ZDE


UBYTOVÁNÍ:


V naší obci se momentálně nachází 1 rekreační objekt a to kouzelné roubené stavení na Těšnově, které tvoří část krásné rodinné farmy nazvané Větrná pláň s agroturistickým zaměření. Více informací, fotografie a kontakty naleznete na stránkách www.vetrna-plan.cz


PAMÁTKY:


Cetenov – Kaplička
Kaplička se zvonicí v Cetenově.

 

 

 

 

 

 


Cetenov – sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého v Cetenově.

 

 

 

 

 

 


Dehtáry


Dolánky – Kříž – kulturní památka
Kříž z roku 1843 se nachází u silnice procházející obcí. Drobnou památku, s pietními reliéfy sv. Antonína z Padovy  (běžně též Antonín Paduánský) a svaté rodiny, na hlavici se 2 andílky a uprostřed s beránkem na rozeklané, nechal na dříku podstavce uvedeném roce zhotovit v té době zdejší mlynář Anton Schwarz a jeho manželka Mariana. Jedná se o významný doklad lidového klasicistního sochařství charakteristického pro region. K mlynáři se váže i mlýn, který v Dolánkách stával. Více o tomto již bohužel zaniklém mlýnu se můžete dozvědět zde vodnimlyny.cz.

 


Hrubý Lesnov – Kaple sv. Linharta – kulturní památka
Drobnou klasicistní kapli, která dotváří historickou podobu obce, nalezneme ve střední části obce. Postavena byla roku 1830, jak dokládá reliéfně provedený datovací nápis na klenáku vstupního portálu. Na štítu byl v minulosti připevněn dřevěný krucifix s malovaným korpusem ukřižovaného Krista.
zdroj: Národní památkový ústav

Vstup do kaple tvoří dvoukřídlé prosklené dveře umístěné v půlkruhově zakončeném pískovcovém portálu. Na klenáku nalezneme dataci provedenou reliéfním písmem: „A N / 1830“. Po stranách vstupu jsou umístěny dva malé výklenky. Shodné výklenky nalezneme i ve štítu, který od průčelí odděluje jednoduchá průběžná římsa. Na štítu byl v minulosti připevněn dřevěný krucifix s na plechu malovaným korpusem ukřižovaného Krista. Prostor kaple prosvětlují boční segmentově zakončená okna v pískovcových ostěních. V lucerně je zvon.
zdroj: Národní památkový ústav

 


Hrubý Lesnov – Roubená stavení


 

Těšnov – malá kaplička s křízkem
Malá kaplička s křížkem a nebo prostě jenom křížek, to je to, co zdobí Těšnov. Podobná „svatyně“ se nachází i dále po cestě na Náhlov a jedná se tak pravděpodobně o bývalou poutní cestu.

 

 

 


Těšnov – křížek
Pískovcový sloup s křížkem na Těšnově.

 

 

 

 

 

 

 


Vystrkov – Sloup se sochou Panny Marie – kulturní památka
Pískovcový sloup se sochou Panny Marie Montserratské byl zřízen pravděpodobně ve druhé polovině 18. století otcem Josefa Bergmanna, sedláka z Cetenova, majitele usedlosti čp. 7. Drobné, kamenosochařské dílo je nedílnou součástí kulturní krajiny.
zdroj: Národní památkový ústav
Více informací o Panně Marii Montserratské také zvané černé madoně zde

 

 


Vystrkov – Křížek na křižovatce
Pískovcový sloup s křížkem.