TURISTIKA a PAMĚTIHODNOSTI

TURISTIKA:
Návštěvníky obce Cetenov zaujme především krásná a klidná okolní příroda. Při toulkách Podještědím patří návštěva obce Cetenov ke krásným turistickým i cykloturistickým zážitkům. Vede zde cyklotrasa č. 3048, která navazuje na cyklotrasu č. 25 a dále MODRÁ turistická trasa.

ODKAZ NA CYKLISTICKOU MAPU ZDE

PAMĚTIHODNOSTI:
Cetenov – Kaplička
Kaplička se zvonicí v Cetenově.

 

 

 

 

 

 

Cetenov – sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého v Cetenově.

 

 

 

 

 

 

Dehtáry

Dolánky – Kříž – kulturní památka
Kříž z roku 1843 se nachází u silnice procházející obcí. Drobnou památku s reliéfy světců na dříku podstavce nechal uvedeném roce zhotovit Anton Schwarz. Jedná se o významný doklad lidového klasicistního sochařství charakteristického pro region.

Hrubý Lesnov – Kaple sv. Linharta – kulturní památka
Drobnou klasicistní kapli, která dotváří historickou podobu obce, nalezneme ve střední části obce. Postavena byla roku 1830, jak dokládá reliéfně provedený datovací nápis na klenáku vstupního portálu. Na štítu byl v minulosti připevněn dřevěný krucifix s malovaným korpusem ukřižovaného Krista.
zdroj: Národní památkový ústav

 

Těšnov

 

Vystrkov – Sloup se sochou Panny Marie – kulturní památka
Pískovcový sloup se sochou Panny Marie Montserratské byl zřízen pravděpodobně ve druhé polovině 18. století otcem Josefa Bergmanna, sedláka z Cetenova, majitele usedlosti čp. 7. Drobné, kamenosochařské dílo je nedílnou součástí kulturní krajiny.
zdroj: Národní památkový ústav

 

 

 

Vystrkov – Křížek na křižovatce
Pískovcový sloup s křížkem.