OBEC

Vítejte na oficiálních stránkách obce Cetenov

Obec Cetenov se nachází v Libereckém kraji asi 6 km jihozápadně od města Český Dub.

Seskupení šesti obcí tvořících současné území obce Cetenov patřilo odedávna k českodubskému panství. První dochovaná zpráva je v nejstarších Purkrechtních registrech, jež založil v roce 1536 pro vsi svého panství českodubského Jan z Vartenberka.

Do správního území obce Cetenov, která se v roce 1976 stala direktivním opatřením součástí střediskové obce Všelibice a opět se osamostatnila referendem v roce 1990, patří tyto osady: Dehtáry, Dolánky, Hrubý Lesnov, Těšnov, Vystrkov a Cetenov.

V historii osady Cetenov, Vystrkov a Hrubý Lesnov ležely na důležité silnici z Prahy do Žitavy. Nyní celé správní území leží mimo hlavní silniční a železniční tahy.

Osada Hrubý Lesnov je typickou staročeskou okrouhlicí s návsí uprostřed. Ostatní osady mají podhorský charakter – osídlení roztroušené po stranách cest a strání. Nejvyšším místem území je Vystrkov s 466 m.n.m. Nejnižším pak údolí Zábrdky 272 m.n.m.

V obci Cetenov najdeme kapli sv. Linharta se zvonicí, železný kříž, sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého, v Hrubém Lesnově zaujmou návštěvníky zachovalá roubená stavení a kaplička. Ve Vystrkově nalezneme sloup Panny Marie.

Stabilizovanou původní zástavbu tvoří ve všech sídlech výhradně rodinné domy venkovského charakteru a bývalé zemědělské usedlosti.

 

TURISTIKA
Návštěvníky obce Cetenov zaujme především krásná okolní příroda.

Při toulkách Podještědím patří návštěva obce Cetenov ke krásným turistickým i cykloturistickým zážitkům.

Zajímavosti
Hrubý Lesnov – Kaplička, Lidová architektura
Cetenov – Kaple svatého Linharta
Vystrkov – Mariánský sloup pany Marie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *